"I vzdělávání by mělo být součástí personálních systémů"

24. září 2015

"I vzdělávání by mělo být součástí personálních systémů"

říká Jana Benáková, obchodní ředitelka společnosti OKsystem.

Tradičně konzervativním systémům pro řízení lidských zdrojů odzvonilo. Současné HRM systémy již nejsou určeny jen pro personalisty, ale všichni přední dodavatelé personálních systémů se snaží přes webové rozhraní neboli portál zaměstnance do systému zapojit jak všechny zaměstnance, externisty, tak i vedoucí pracovníky. Co je obsahem a jestli dodavatelé personálních systémů myslí i na vzdělávání jsme si povídali s obchodní ředitelkou společnosti Janou Benákovou.

Jak se díváte na vzdělávání a rozvoj zaměstnanců? Řeší tuto problematiku i váš systém OKbase?

Myslím, že zase nastává trend, kdy se firma musí začít starat o rozvoj svých zaměstnanců. Investice do vzdělávání se potom odráží ve zvýšené produktivitě práce, větší motivaci zaměstnanců a ochotě podílet se na inovacích a cílech každé společnosti.
Toto si řada firem uvědomuje, proto i část vzdělávání je většinou poptávána spolu s pořízením nového HR systému. V našem personálním a mzdovém systému OKbase máme modul Vzdělávání, který neustále rozšiřujeme o nové funkcionality (inovace).

Podstatné pro tyto inovace je poptávka po nich. Snažíme se vyvíjet a udržovat systém v souladu s legislativou, ale i s aktuálními trendy a potřebami našich i potencionálních zákazníků. Další inovací v HRM systémech je zkvalitnění práce, urychlení procesů a schopnost práce odkudkoli, možnost instalace v cloudu a v poslední době vnímáme zvýšenou poptávku i po možnosti práce v HR systému použitím mobilního zařízení.

Jak tedy funguje modul Vzdělávání? A na co se personalisté mohou těšit?

Modul Vzdělávání umožňuje systematicky pracovat s agendou vzdělávání zaměstnanců. Ať už od plánování, zavedení kategorií a typů vzdělávání, přes hromadné přiřazení požadavků na vzdělávání na úrovni organizačních jednotek, pracovních míst i individuálních zaměstnanců, až po sledování nákladů a čerpání budgetu.
Software sleduje plánování a platnost vzdělávání, včetně toho zákonného. Jsou uchovávány záznamy o účasti zaměstnanců na vzdělávacích akcích, které je možné jednotlivě hodnotit a automaticky generovat konkrétní znalosti na základě úspěšného absolvování.

Podstatnou funkcionalitou modulu Vzdělávání je možnost vybrané vzdělávací akce zpřístupnit na zaměstnaneckém portálu. To umožňuje personalistům dát více zodpovědnosti na zaměstnance. Personalisté mají přehledné výstupy z účasti na vzdělávání, můžou mít k dispozici jejich hodnocení. Mohou si velmi jednoduše zjistit čerpání rozpočtu na zaměstnance, oddělení nebo firmu. Co je velmi oblíbené u personalistů, kteří využívají náš modul Vzdělávání, jsou manažerské informace a reporty. Jedná se o rozsáhlý soubor připravených sestav, které lze uživatelsky dále rozšiřovat a upravovat pro konkrétní potřeby dané firmy. Datové zdroje lze interpretovat formou grafů a jednoduchých dashboardů, které lze zpřístupnit pomocí webové samoobsluhy manažerům, liniovým vedoucím a dalším pověřeným osobám. Tyto reporty má tedy každý připravené podle svých požadavků a kdykoliv aktualizované.

Trendem dnešní doby z pohledu IT jsou převážně mobilní aplikace. Je i v této oblasti, myslím z pohledu vzdělávání, myšleno na HR?

Ano, mobilní aplikace jsou skutečně dnes velmi oblíbené a diskutované téma. Rychlost, s kterou se na nás valí nové trendy v oblasti HR, je závratná. Super moderní technologie přináší novinky, na které se musíme rychle etablovat. Podobně jsme si v minulosti zvykli učit se z manuálů, intranetu, e-learningu, … teď jsou na řadě mobilní aplikace.
Ti zaměstnavatelé, kteří dnes dokáží proplouvat mořem možností, a kteří nové technologie svým zaměstnancům nabízí a dokáží je využívat, budou stát o krok napřed před těmi, kteří zatím váhají. Nejde ale jen o mobilní aplikace jako takové. Hodně personalistů v dnešní době používá chytrý telefon nebo tablet ke své práci, a i z toho důvodu poptávka po mobilním řešení HRM systémů roste.

vyšlo v: HR forum 9/2015

stáhnout PDF [3,5 MB]


Další aktuality

Archiv aktualit

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

Zaujala vás OKbase?
Chcete se dozvědět více? Napište nám.

Upřesněte nám, co potřebujete vyřešit. Ozveme se vám zpět.


Informace o zpracování osobních údajů.
Položky označené * prosím vyplňte.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.