Novela zákoníku práce a OKbase

26. září 2023

Novela zákoníku práce a OKbase

Novela zákoníku práce vyšla 19. září 2023 ve Sbírce zákonů. Ve stejný den jsme vydali pro své zákazníky novou verzi personálního systému OKbase pod číslem 6.8.1, která obsahuje zapracované změny účinné od 1. 10. 2023.

 

Zapracování legislativních novinek do HR řešení OKbase

V podrobné dokumentaci zákazníci OKbase najdou přehled možných situací a návrh, jak vše správně nastavit v systému zaměstnancům pracujícím na DPČ a DPP tak, aby dobře proběhl následný výpočet jejich odměn. Jedná se například o funkcionality:

 • zadání úvazku, pracovní doby a dalších parametrů u DPČ a DPP;
 • možnost evidovat u dohod nulovou týdenní pracovní dobu;
 • hromadné vygenerování úvazku;
 • náhrada nákladů za home office (využije se pouze u těch zaměstnavatelů, kteří mají náhradu se svými zaměstnanci sjednánu, položka není nároková, a proto není v nové verzi OKbase automaticky).

 

Kde najít výklad a doporučení k nové legislativě?

Připravované novele jsme se věnovali v rámci OKbase Day 2023 s externím odborníkem na pracovní právo, docentem Morávkem z AK Felix a spol. Tato konference pro naše zákazníky proběhla v květnu 2023. Při přednášce "Novela zákoníku pod drobnohledem" doc. JUDr. Jakub Morávek, Ph.D. poskytl výklad chystaných změn.

Nyní, po schválení novely, aktuálně reaguje a doporučuje všem zaměstnavatelům, aby v souvislosti s novelou revidovali těchto 10 firemních písemností a souvisejících procesů:

 1. Informace poskytované zaměstnancům při vzniku pracovního poměru nebo dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti;
 2. informace poskytované zaměstnancům při změně základních pracovněprávních vztahů podle předchozího bodu;
 3. znění pracovní smlouvy;
 4. znění dohody o provedení práce;
 5. znění dohody o pracovní činnosti;
 6. znění dohody a vnitřního předpisu upravujícího výkon práce na dálku;
 7. pravidla doručování;
 8. vytvoření informovaného souhlasu o doručování písemností zaměstnanci do vlastních rukou prostřednictvím elektronické pošty;
 9. nastavení pravidel a procesů při využívání nových práv ze strany zaměstnanců – žádost zaměstnance vykonávajícího práci na základě dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti o přijetí do pracovního poměru, žádost o výkon práce na dálku, žádost o zkrácení pracovního úvazku či úpravu pracovní doby zaměstnance, jemuž svědčí právo na zvláštní pracovní podmínky atd.;
 10. pravidla související s čerpáním rodičovské dovolené.

Celý článek docenta Morávka najdete zde. https://www.akf.cz/aktualita/novela-zakoniku-prace-2/.

 

Digitální podepisování

 

Novela ZP upřesňuje náležitosti digitálního podepisování a doručování elektronických písemností a umožňuje tak větší rozšíření digitálního podepisování nejen pracovně-právních dokumentů.

V OKbase implementujeme všechny používané druhy elektronického podpisu – od prostého až po kvalifikovaný, ve spolupráci s partnerským řešením Obelisk Signing Portal společnosti SEFIRA. Řešení popisuje odborník ze SEFIRA, Martin Jurík v krátkém videu.  

 

A zde je záznam workshopu s praktickou ukázkou propojení obou systémů, tedy jak se elektronicky podepisuje personální dokument, který vznikne v OKbase a automaticky jej odešlete do Obelisk SP. 


Další aktuality

Archiv aktualit

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

Zaujala vás OKbase?
Chcete se dozvědět více? Napište nám.

Upřesněte nám, co potřebujete vyřešit. Ozveme se vám zpět.


Informace o zpracování osobních údajů.
Položky označené * prosím vyplňte.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.